Krystlík, nekrystlík- život jde dál

pondělí 27. říjen 2008 19:11

Byly doby po první světové válce, kdy vládla akutní bída mezi německým lidem. Rodiče nesehnali dost prostředků, aby uživili svou rodinu. Neberme to jako pouhá slova. Postůjme u tohoto faktu a zamysleme se.

V jaké chvíli dělají lidé zoufalé skutky? Ano - když se nacházejí v zoufalé situaci.V německé literatuře  spisovatelé, součastníci té doby, svědčí  o nemalých potížích jež mela  společnost i jednotlivci. – Učme se u Alfreda Döblina  v  jeho ˇBerlin Alexanderplatzˇ, nebo u Ericha Kästnera (Fabian), či u Hanse Fallady (Kleiner man was nun?). A pak následovaly kotrmelce dopředu i kotrmelce dozadu.A kolotoč  končí u milionů mrtvých, milionů invalidů, u trosek domů a měst po druhé světové válce. Nikomu z nás z toho není do smíchu.- Ale doba hrůz a temna s blesky–  je nenávratně pryč. – Je možné najít nějaké poučení z toho, co se tu stalo? Pokusme se najít nějakou řadu událostí a dění –v dějinách se opakujících , která vede ke katastrofě - tedy zákonitost.- Zkusím to sám: Na začátku byl hospodářský kolaps, následovaný bídou.- bída,  poraženého, Německa, která se ještě prohloubila celosvětovou hospodářskou krizí z roku 1929. Bída, která plodila zoufalství. Zoufalství, které chtělo odčarovat samo sebe  hledáním viníků. Hledáním, které vyústilo v nenávist. Nenávist  k blízkým i vzdáleným. Zprvu to byla nenávist psaná do novin i knih. Stále častější byla i  v mluveném slově při diskuzích a proslovech. A nakonec  i konkrétní -v hrůzných skutcích hazardérů. Hazardérů, kteří se považovali za Osud sám.-Takto: zajatý důstojník  na východní frontě:ˇ Vy do Berlína – NIKDYˇ. Nikdy, kdyby záleželo jen na jeho přáních. Přes všechen dril a modernost armády se stali díky množství zla, které způsobili- pouhými hazardéry, kteří seli vítr. A když začali sklízet, co sami rozpoutali, tak začali křičet.Ale nebylo nikoho, kdo by chtěl poslouchat. A hříchy byly  veliké.  A i trest je tak veliký, že dodnes, 63 roků po konci války se nachází důvod ke smutku v hlavách potomků, či k zamyšlení.-A zákonitost? Tady je řetězec prokletí: Materiální nedostatek-hlad- zoufalství, které se rychle šíří mezi lidmi-hněv-nenávist-hledání viníků- katastrofa.

  

Názory  vyslovené při diskuzi k mému předchozímu článku mi připomínají vlny rozbouřeného moře, které, když přijdou k pobřeží,   narážejí velikou silou do skal, tříští se a voda vystřikuje a letí daleko, daleko. Zdá se mi, jako bych stál opodál. Ale k mému velikému překvapení jsem  pocákán. Tedy, jinak řečeno, vtahován do mysli lidí,opracováván a  přibroušen podle  přání toho, kterého účastníka diskuze. – Někdy přijat, někdy vyplivnut, jako nestravitelné sousto. Jsou mi  připisovány názory. A z některých z těchto mně připisovaných názorů, mi jde mráz po zádech. Jsem já bolševik, abych musel na příklad obhajovat to , co se dělo ˇv domečkuˇna Hradčanech? Ne,ne. Toto musí být hrubé nedorozumění. Já se cítím na stejné straně barikády jako diskutující ,  pociťuji stejnou indignaci . Zlobu nad troufalou drzostí pochopů minulého režimu s jakou používali násilí na lidech. Zlobu, že mohli a dosud mohou , večer, dříve to bylo  po ˇdobře vykonané práciˇ, jíst nerušeně svou polévku. Ne, vážení, tam nejde žádná hranice , která by nás dělila. Zlosyn bude i nadále zlosynem. A my mu nepomůžeme. Na nejvyšším bodě svého života měl mysl naplněnou nenávistí a jeho ruce konaly kruté skutky. Sám si  svobodně volil. Zvolil a činil – lidem zlo.- Proč volil zlosyn právě nenávist , jako hlavní účel svého života? Snad to bylo tím, že se nechal opít jedem dogmatu- kdo ví?Nebo ho příroda vytvořila jako monstrum- monstrum, které se nechalo využívat lumpy.  Takovým  může odpouštět snad jen Bůh.-

 

Nechápu, píše jedna diskutující, co mají znamenat ty zkreslené vyprávěnky o naší historii. Takto lhali komunisté, ale dnes si lžeme sami sobě a nikdo nám to nenařizuje, co jsme to za lidi? - Ano,  vážená paní Marie , komunisté měli dobře naolejovanou mašinu na zpracovávání veřejného mínění. A používali okolnosti z historie národem Čechů milované, ke svým bolševickým cílům.-  A vidíte, nyní, bohužel, přichází doba , kdy tyto námi  milované okolnosti stojí opět v koutku na hanbě – protože jsou prohlašovány za komunistický podfuk. Jde snad poznovu o dobře naolejovanou mašinu na zpracovávání veřejného mínění , tentokrát ve jménu někoho, nebo něčeho jiného? - Toto ale nechci diskutovat. Vždyť ten hlavní problém leží někde docela jinde. My dnes diskutovali minulost, historii. A děkujme Bohu, že je to již jen ˇpouhá ˇhistorie .

Mocní tohoto světa se díky Bohu poučili ze zkušeností po první světové válce. A tak jsme svědky a zároveň spoluúčastníky na vývoji v Evropě, který je – řekl bych, důvěru vzbuzující. Španělskou zemi mám tak rád, o Španělsku si zpívám- podivej, podivej – zázrak. Portugalsko je stále krásnější a modernější-jiný zázrak. Mocná Evropa pomáhá té slabé – zázrak. Brzy to přijde i na opominutý Balkán. Sedneš si na letadlo a letíš hodiny – a jsi pořád doma- v té naší Evropě. Co je klidná a usmívá se. Proč se může Evropa stát tím, čím je? Jo, protože bohaté národy a mezi nimi je i velký německý národ na jednom z prvních míst- se dělí o své bohatství.Slyšíš, stal se zázrak. Zázrak , který odstraňuje hranice mezi lidmi. Zázrak, který odstraňuje bídu- a s tím ničí i podhoubí , ze kterého roste nenávist.

 Lidi, probuďte se a pojďme tancovat a vplétat mládí růže do vlasů. Evropa je dítě,Evropa je plavovláska| Evropa je první a poslední moje láska. Co jsme to za lidi paní Marie ? Posílám pusu po větru a přeju si , aby jako vánek vlažný  Vám počechral kadeře, vlasy.

 

 A budeme dělat to nejlepší, abychom také přispěli – čím dál tím více.

A slibujem , že se nebudeme bát, ba ani krást.

 
Viktor Drvota

Viktor Drvota

Viktor Drvota

Je mnoho věcí mezi nebem a zemí , co mě zajímají a je jen těžko říci co upoutá mojí pozornost.Teď mne napadlo, že jsem snad takový utajený don Quijote,nebo co je to se mnou.- Stačí to? Když ne , tak jen řekněte, já připíši.

Jsem přitloustlý pán pokojných mravů . Mám rád , když mne lidi hladí .Koušu jen když musím . Mám rád psy, ale kočky taky. Hezký básně ,knihy a zkušený, mravný lidi. K jídlu a pití jen to nejlepší, když to jde. No a jsem normální křesťanskej člověk mužského rodu.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora